Jak karmić psa: karma dla psa z kaczką
Białko i tłuszcz w mięsie z kaczki
Kaczka zawiera sporo białka zwierzęcego nawet w piersi. Ten składnik stanowi ok. 25% całej masy w przypadku piersi bez skóry o wadze 100 g. Dodatkowo kaczka jest tłustym mięsem, co wiąże się z jednej strony ze zwiększoną kalorycznością, a z drugiej – z wysoką smakowitością. Tłuszcz jest bowiem nośnikiem smaku. Wspomniana wyżej pierś bez skóry to ok. 140 kcal, jednak produkt ze skórą jest już o wiele tłustszy. To właśnie ten aspekt odpowiedzialny jest za wysoką kaloryczność tego gatunku drobiu.Składniki mineralne i witaminy
Mięso z kaczki, podobnie jak i dużo rzadziej pojawiająca się w karmach dla psów gęsina, jest o wiele bogatsze w składniki odżywcze niż na przykład najpopularniejszy kurczak. Znaleźć w nim można przede wszystkim witaminy z grupy B, a także witaminę A i E. Wspierają one zdrowie skóry, dbają o wzrok i pracę serca. Dodatkowo w mięsie z kaczki znaleźć można również żelazo, fosfor i sód, które mają pozytywny wpływ na procesy życiowe u dorosłych psów. Dodatek potasu i magnezu wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowego stanu tkanki mięśniowej. Zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz stymuluje odporność. Dzięki zawartości karnityny wspierana jest przemiana materii.Karma z kaczką – dla jakich psów?
Karmy zawierające mięso z kaczki polecane są przede wszystkim dla psów pracujących. Dzięki wysokiej zawartości NNKT, potasu i magnezu mogą wspierać procesy regeneracji mięśni oraz pomagać w odpoczynku po intensywnej aktywności umysłowej. Zależnie od proporcji białka i tłuszczu mogą być odpowiednie przede wszystkim dla psów o intensywnej aktywności albo dla wszystkich, przy zachowaniu obserwacji w razie wzrostu wagi psa – i dopasowaniu odpowiedniej dawki pokarmu.Z uwagi na większą zawartość tłuszczu, ale również specyficzny smak karmy dla psów z kaczką są chętnie jedzone przede wszystkim przez psy wybredne. Jeśli Twój pies nie jest zbyt chętny do spożywania posiłków w formie suchej karmy, postaraj się wybrać produkt, który zawiera tłuszcz oraz wywar z kaczki. W ten sposób walory smakowe są jeszcze silniej podkreślone.
W końcu karmy z kaczką mogą być atrakcyjną alternatywą dla psów, które cierpią na problemy z nietolerancjami oraz alergiami pokarmowymi. Białko zwierzęce z kaczego mięsa jest łatwostrawne i bardzo dobrze się przyswaja, odżywiając zwierzę. Pamiętaj, aby wybrać karmę bez zbóż i innych źródeł białka zwierzęcego, aby zminimalizować ryzyko pojawiania się nowych objawów i jak najszybciej zadbać o wygaśnięcie istniejących.
Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę z kaczką?
Przede wszystkim istotna jest ilość tego składnika. Ważne będzie, aby stał na pierwszym miejscu i procentowo przekraczał ilość wypełniaczy w formie zbóż, warzyw czy owoców. Sprawdź też, skąd pochodzi kaczka użyta do produkcji karmy – najlepiej, aby była to hodowla wolnowybiegowa albo ściółkowa, w której zwierzęta żyją w lepszych warunkach i są dobrze żywione.
Niemniej istotna jest forma, w jakiej kaczka trafia do karmy. Suszony składnik cechuje bardzo wysoka zawartość białka, dlatego będzie on odżywczy i zapewni wzmocnienie dla psiego organizmu. Z kolei świeża, surowa kaczka ma o wiele więcej składników dodatkowych – minerałów, mikroelementów, makroelementów oraz witamin. Najlepiej, jeśli oba te składniki znajdują się w karmie, aby zoptymalizować jej właściwości.